,

Tiksliajai žemdirbystei - išmanusis traktorius "Valtra"

Vida Tavorienė

VL žurnalistė

 

Kelmės rajono Žalpių miestelyje įsikūrusi žemės ūkio bendrovė „Kerkasiai“, plėtojanti daug įvairių veiklų, savo technikos parką papildė nauju  traktoriumi „Valtra“ T174e. Preciziškai ūkininkaujanti bendrovė pasirinko moderniausiomis technologijomis ir patogia komforto įranga apginkluotą suomišką techniką, kuri skirta tiksliajai žemdirbystei.

 

Naujasis T serijos „Valtra“ ūkyje bus penktasis ir pats galingiausias bei moderniausias.

 

Dirba centimetrų tikslumu

Naujasis 177 AG „Valtra“ T174e dar palauks porininko – modernaus purkštuvo ir riedės dirbti į laukus. „Kerkasiai“ valdo apie 1 000 ha, tad naujam plieniniam žirgui nebus kada ilsėtis. Daug įvairių veiklų plėtojančioje bendrovėje visi darbai kruopščiai suplanuoti ir surikiuoti, tad ir atsitiktinės žemės ūkio mašinos čia nepageidaujamos. Ūkis renkasi tik našią, patikimą, laiko bei daugybės pasaulio žemdirbių patikrintą techniką, kuri atitinka išmaniojo ūkininkavimo standartus.
„Traktoriaus modelį renkamės tikslingai. Šis „Valtra“ mums reikalingas pasėlių priežiūrai – purškimams, tręšimams. Įsigijome platesnį purkštuvą, jo talpa didesnė, tad reikia galingesnės technikos. Dabar turėsime moderniausius traktorių ir purkštuvą“, – džiaugėsi „Kerkasių“ žemės ūkio bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius. 

Kuo ypatingas naujasis „Valtra“? Pasak ūkio vadovo, jis pasižymi visais šiuolaikiniais privalumais, tačiau pirmiausia pabrėžė tai, kad traktoriuje įdiegta navigacinė tiksliojo vairavimo sistema Trimble autopilot su monitoriumi. Tokios pažangios technologijos, dirbančios centimetrų tikslumu, – džiaugsmas mechanizatoriui, be to, be tokių galimybių neįmanomas tikslusis ūkininkavimas, kurio siekia vis daugiau žemdirbių.

„Mes atliekame savo laukų tyrimus, turime parengtus žemėlapius ir žinome, kur ir koks yra trąšų poreikis. Tame pačiame lauke yra plotų, kur reikia berti skirtingas trąšų normas. Išmaniosios technologijos reikalingos ir purškiant chemines augalų apsaugos priemones, jos sudaro reikšmingą ūkio išlaidų dalį, todėl tikslus vairavimas ir išpurškimas itin svarbūs. Tam, žinoma, reikia atitinkamos technikos“, – aiškino I.Petkevičius. 

 

2Tiksliajai žemdirbystei – išmanusis traktorius „Valtra“ Naujasis T serijos  Valtra“ ūkyje bus penktasis ir pats galingiausias bei moderniausias. „Rovaltros“ generalinis direktorius R.Trainaitis ir vadybininkas K.Pakeltis įteikė dovanas „Kerkasių“ bendrovės vadovui  .Petkevičiui ir mechanizatoriui G.Norkui, kuriam patikėta dirbti naujuoju traktoriumi. 

 

Reikia vis didesnės galios 

Be grūdininkystės, bendrovė dar verčiasi sėklininkyste – augina, paruošia ir parduoda miežių, kviečių ir ankštinių kultūrų sėklą. Savo malūne mala ūkyje išaugintus kviečius ir vietos gyventojams, kepykloms parduoda miltus. Taip pat teikia melioracijos paslaugas, transportuoja ūkininkų ir įmonių grūdus, žiemos metu gamina biokurą, atlieka kelių valymo paslaugas. Ir tai dar ne viskas – ūkyje auginami limuzinų veislės mėsiniai galvijai (nuo 300 iki 400). Bendrovėje įdarbinta 20 žmonių, kurie atlieka įvairius darbus.

Ir traktoriai čia panaudojami įvairiose srityse. Pasak bendrovės vadovo, technika turi dirbti, o ne stovėti kieme ar garaže. Naujasis šiuolaikiško dizaino traktorius „Valtra“ džiugins akį ir bus puikus pagalbininkas atliekant melioracijos darbus. „Klojant drenažą ir ant jo užpilant žvyrą dirba dvi mašinos – ekskavatorius ir traktorius su priekaba. Traktorius turi važiuoti tokiu pačiu greičiu kaip ir ekskavatorius. „Valtros“ privalumas, kad ji turi žemą pavarą“, – naujos suomiškos technikos pranašumą įvardijo I.Petkevičius.

Suomiška ir kita vakarietiška technika Lietuvoje prekiaujančios bendrovės „Rovaltra“ generalinio direktoriaus Romualdo Trainaičio teigimu, mūsų rinkoje populiariausi T serijos traktoriai (155–250 AG), skirti sunkiems žemės ūkio ar miško darbams. „Agregatai sunkėja, todėl reikia vis galingesnių traktorių. Kasmet galia kyla 10–20 AG“, – teigė jis.

Ūkininkai renkasi ir pačius galingiausius S serijos „Valtra“ traktorius, kurių galia siekia iki 405 AG.

 

„Kerkasių“ bendrovės laukuose darbuosis penki suomiški traktoriai. Naujasis T serijos „Valtra“ bus pats galingiausias bei moderniausias.

 

Dirbs penkios „Valtros“

Po „Kerkasių“ bendrovės kiemą ir laukus sukiojasi ne vienas suomiškas traktorius, naujasis T serijos „Valtra“ bus penktasis ir pats galingiausias bei moderniausias. Ūkio vadovas puikiai prisimena, kaip 1996 metais įsigijo pirmąjį – „Valtra Valmet“. Po metų nusipirko dar vieną. Tai buvo pirmieji modernūs traktoriai bendrovėje. Pirmajam traktoriui įsigyti suomių gamintojai suteikė itin palankų kreditą. „Pasižiūrėjo bendrovės vadovui į akis ir juo patikėjo“, – paslaptingai nusišypsojo R.Trainaitis. Tiesa, jis pridūrė, kad tada pats dėl šio pirkinio laidavo savo turtu. 

Vėliau bendrovėje atsirado dar dvi „Valtros“. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad visi penki traktoriai – raudonos spalvos. „Rovaltros“ vadovas siūlė geriau įsižiūrėti – mat traktoriai skirtingų atspalvių. Tai vienas iš suomių gamintojų pranašumų – užsakovas gali pasirinkti nuo norimos spalvos iki išmaniųjų įrenginių. „Valtra“ traktoriai gamykloje nesandėliuojami, jie gaminami pagal užsakymą. 

Visi keturi bendrovės įsigyti suomiški traktoriai išdirbo daugiau nei po 20 tūkst. motovalandų ir toliau intensyviai tarnauja įvairiose ūkio veiklose. 

 

Be priekaištų dirba ir dar prieš dvidešimt metų bendrovės įsigyti pirmieji suomiški traktoriai „Valtra Valmet“.

 

Komfortas kabinoje

„Rovaltros“ vadybininkas Klaudijus Pakeltis išvardijo daugiau naujojo „Valtra“ T174e privalumų. Aktualiausi bendrovei buvo tiksliam ūkininkavimui reikalingas automatinis vairavimas ir padargus valdyti leidžiantis išmanusis porankis su ISOBUS sistema. Be šių ir dar daugelio kitų pažangių technologijų, svarbūs yra ir komfortą teikiantys įrenginiai. 

„Priekinė pakaba turi amortizaciją ant oro pagalvės, jinai sugeria smūgius, tad operatoriui daug patogiau dirbti. Yra kabinos amortizacija, vairuotojo sėdynė – su pneumatine pakaba, apsisukanti. Kabina turi šilumos ir garso izoliaciją, garso lygis – 70 decibelų, tad čia komfortiškiau nei lengvajame automobilyje“, – apie gamintojų skiriamą dėmesį žmonėms pasakojo „Rovaltros“ atstovas. 

Jis taip pat pabrėžė, kad šis suomiškas traktorius, kaip ir kiti, atitinka „Euro 4“ standartą, todėl yra ekologiškas ir tausojantis aplinką. „Valtra“ traktorius ūkininkai renkasi dar ir dėl to, kad jie garsėja mažomis degalų sąnaudomis. Sutaupyti degalų leidžia įdiegta „AdBlue“ sistema. 

„Valtra“ T174e turi ECO režimą, tai reiškia, kad dirbant tokiu režimu maksimali galia pasiekiama prie mažesnių variklio sūkių, tai leidžia padidinti variklio ilgaamžiškumą ir sumažinti triukšmo lygį. 

 

„Rovaltros“ vadybininkas K.Pakeltis, vardydamas „Valtra“ T174e privalumus, pirmiausia paminėjo įdiegtą navigacinę tiksliojo vairavimo sistemą Trimble autopilot su monitoriumi.

 

Darbuotojai universalūs 

Naujas suomiškas traktorius bus patikėtas vairuoti ūkio mechanizatoriui Giedriui Norkui. Nuo 1992 metų ūkyje dirbantis vyras persėda vis į modernesnį traktorių. „Žemės ūkio technika darosi vis sudėtingesnė, reikia mokytis ją valdyti. Bet viskas įveikiama, tik reikia pastangų. Įvaldžius modernias technologijas, daug lengviau dirbti“, – pažangą įvertino mechanizatorius.

I.Petkevičius pastebėjo, kad visi ūkio mechanizatoriai gali valdyti traktorius, kuriuose įdiegtos išmaniosios technologijos. „Mūsų darbuotojai universalūs, kitaip neįmanoma būtų dirbti. Mes visi mokomės
ir tobulėjame“, – teigė bendrovės vadovas.


Skina medalius 

„Valtra“ traktoriai kasmet pelno prestižinių apdovanojimų tarptautinėse parodose. Šiemet suomiški traktoriai triumfavo vasario pabaigoje Paryžiuje įvykusioje tarptautinėje parodoje „SIMA 2019“. Naujieji A serijos „HiTech 4“ modeliai gavo „Metų mašinos“ apdovanojimą traktorių iki 150 AG kategorijoje. 

Verta priminti, kad Hanoverio parodoje „Agritechnica 2017“ galingiausias T serijos modelis – „Valtra 254 Versu“ su „Smart Touch“ porankiu buvo pripažintas 2018 metų traktoriumi. Jam taip pat buvo skirtas ir auksinis medalis už dizainą. 

„Valtra“ gerbėjai didžiuojasi tokiais apdovanojimais, tačiau, pasak R.Trainaičio, mūsų rinkai tai turi ir neigiamą pusę. „Štai po Hanoverio apdovanojimo prancūzai tiesiog išprotėjo – užsakymai padidėjo 1
000 traktorių. Tai didelė rinka, todėl mus pastumia toliau. Po prestižinių apdovanojimų mums pailgėja užsakymų terminai“, – apie aukštų įvertinimų niuansus kalbėjo „Rovaltros“ generalinis direktorius. 

 

Autoriaus nuotraukos

Geriausi Lietuvoje Facebook YouTube Agco Finance Ūkis Ūkininko patarėjas Valstietis